The Best B156Xw01 Controller Board of 2025 – Reviewed and Top Rated
2,536 Reviews Scanned
Rank No. #1
VSDISPLAY Audio LCD Controller Board Work for 15.6 16 inch 1366x768 LP156WH1 LTN156AT01 N156B3 B156XW01 LTN160AT01 LVDS 30 Pin Interface 1 pcs CCFL Backlight LCD Screen
  • Compatible Work With: 15.6inch 1366X768: LP156WH1 LTN156AT01 N156B3 B156XW01 16inch 1366X768: LTN160AT01
  • LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen
  • Recommed Power Adapter Spec. Input Power Adapter: 12Vdc More than 2A.
  • Come In Standby Model When Not Input Signal Standby Model <1W
Rank No. #2
VSDISPLAY MI VGA DVI Audio LCD Controller Board for 15.6" 1366x768 LTN160AT01 LTN156AT01 N156B3-L02 N156B3 N156B3-L01 LP156WH1 B156XW01 CLAA156WA01A LVDS 30 Pin 1CCFL LCD Screen
  • Compatible work with 15.6" 1366x768 30Pin 1CCF LCD Panel
  • Video Input: DVI VGA Audio Input: Audio Output: Speaker Connector Board Size:125mm x 58mm x 17mm
  • DVI VGA AUDIO LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen Power Adapter 12Vdc more than 2A 5.5mmx2.1mm Connector