The Best 23X8.50-12 of 2025 – Reviewed and Top Rated
2,514 Reviews Scanned
- Treadlife: N/A
- Tire Only
- Season: All Season, Performance: N/A
- Car Type: Lawn Mower & Garden Tractor
- Load Range: 4 Ply, 4-PR
- Multipurpose turf friendly design for lawn & garden utility vehicles
- Wide shoulders design for maximum traction and weight disbursement
- Heavy 4 ply rated, Tread depth: 0.39", Rim Width: 7", Max Load: 1120lbs@22psi
- Heavy duty 4 ply tubeless tire, tires only, rims are not included
- 30 year trusted WANDA brand
- HORSESHOE 10 Ply Rating super heavy duty E Load (Max Load 1765 Pounds @45 psi);
- Tire Size (Inflated): 22.60" Oval diameter, 8.39" section width, 17/32" tread depth(Center), Rim Diameter: 12", Rim Standard Width: 7";
- HORSESHOE directional and self-cleanout tread design for an improved traction performance;
- Tire only, Rim not included
- Product type :VEHICLE TIRE
- Package dimensions :20.32 cm L x55.88 cm W x55.88 cm H
- country of origin :United States
- package weight :26.0lbs
- Specification: Tire Size: 23X8.50-12. Tread Depth:3.35 /8.5mm. Rim Width : 7in/178mm. SW: 8.54in/216mm. OD: 23in/584mm. PLY: 4PR. Max Load: 1120Lbs. Type: Tubeless. Material: Rubber