The Best Asus Rt Ac1900U of 2025 – Reviewed and Top Rated
2,807 Reviews Scanned
Rank No. #1
ASUS AC1900 Wireless Dual Band (5GHz + 2.4GHz) Gigabit Wi-Fi Router [RT-AC68U] Ultra-Fast 802.11ac 1900 Mbps Speed, 5X Gigabit LAN Ports, Broadcam TurboQAM Wi-Fi Acceleration, AiProtection Security
  • 1GHz dual-core CPU enables smart multitasking by dedicating separate lanes for Wi-Fi and USB data. Network standard: IEEE 802. 11a, IEEE 802. 11B, IEEE 802. 11G, IEEE 802. 11N, IEEE 802. 11AC, IPv4, IPv6. Memory: 128 MB Flash; 256 MB RAM
  • A protection powered by Trend Micro provides multi-stage protection from vulnerability detection to protecting sensitive data. Please refer the installation manual and the user manual before use which is highly essential. Dc output: 19 V with max. 1. 75 a current. Guest network: 2. 4 GHz x 3, 5 GHz x 3