20 Best Duromax Generator Xp5500Eh of 2025 – Romance University
2,452 Reviews Scanned
Rank No. #1
  • MX2 Technology - Get the maximum power from each of the 120-volt receptacles. Choose between operating the generator at both 120V and 240V simultaneously, or at 120V only with full power. Ideal for usage with RVs
  • Fully Featured Power Panel – The power panel includes a wide selection of outlets for maximum compatibility in your applications including: (2) 120V household GFCI outlets, and (1) 120/240V 30A twist lock outlet. The panel also includes a voltmeter and 12V DC charging posts for charging external batteries
SaleRank No. #2
  • The XP5500HX comes equipped with a sleek digital control center and a wide variety of outlets to suit your needs, including our MX2 Switch which doubles the 120V power for your RV
  • The fully loaded power panel includes two 120V GFCI household outlets, one 120/240V 30AMP twist-lock outlet.
Rank No. #3
Ignition Coil For Duromax XP4850EH XP5500E XP5500EH 4500 4850 5500 Watt Generator
Rank No. #4
UPSBatteryCenter 12V Battery for DuroMax 5500 Watt XP5500EH Portable Generator
  • Compatible replacement battery for the DuroMax 5500W XP5500EH Portable Generator
  • Arrives fully charged and ready to go - (1) Year Replacement Warranty!
  • 12V 6.5Ah Sealed Lead Acid Replacement Battery with Nut & Bolt, Positive (+) Terminal on the Left Side
  • Battery Dimensions: 5.39″(L) x 2.60"(W) x 4.02"(H)