The Best Ems Pt30X Surge Protector of 2025 – Reviewed and Top Rated
2,719 Reviews Scanned
Rank No. #1
  • Prevents costly damage - With a 30A/120V/3,600W rating, EMS-PT30X can absorb surges of up to 1,790 joules. This surge protector prevents severe and expensive damage to RV accessories and equipment attached to your motorized or towable RV.
  • Powerful fault detection - As a 30 amp surge protector for RV, EMS-PT30X can protect against over/under voltage, open ground/neutral, reverse polarity, miswired pedestal, accidental 240V, and surge failure; as well as A/C frequency protection.
Rank No. #2
  • EMS SURGE PROTECTION - 3-Mode / 1,790J / 44,000A. Ratings: 30A / 120V / 3,600W. Operating Temperatures: minus40C to plus105C
  • EMS FAULT DETECTION - Open Ground, Open Neutral and Reverse Polarity Detection and Protection, Over/Under Voltage Protection, Miswired Pedestal and Surge Failure Indicators, Accidental 240V Protection and A/C Frequency Protection
SaleRank No. #3
SaleRank No. #4
Rank No. #5
  • Package Dimensions: 21.09 L x 10.59 H x 18.29 W (inches)