20 Best Hom120Pdfc of 2025 – Romance University
2,471 Reviews Scanned
Rank No. #1
  • Homeline 20 amp single-pole plug-on-neutral dual function (cafci and gfci) circuit breaker
  • Compatible with homeline series 4 and newer load centers only
  • 120 vac circuit breaker
  • 10,000 air feature
Rank No. #3
Square D by Schneider Electric Homeline 20 Amp Mini Circuit Breaker, 1 Pole, 120V AC, 10kA Breaking Capacity, Plug in Mount, Combo ARC/Ground Fault, Residential Use (HOM120DFC)
  • 20 AMP ONE-POLE CIRCUIT BREAKER: This circuit breaker occupies one space in the load center and is used for single 120 Vac circuits; A typical residential service contains branch circuits supplying wall receptacles, lighting fixtures, and disposals
  • SPECIFICATIONS AND RATINGS: Dimensions - Height: 3.13 in (79.50 mm); Width: 1 in (25.44 mm); Depth: 2.98 in (75.69 mm); Current Rating - 20A; Voltage - 120/240V AC; Breaking Capacity - 10kA; 1 Pole; Certifications - UL-listed
Rank No. #4
212 Main Breaker 20A Cafci/Gfci 1 Pole HOM120PDFC