The Best Infinity Ref1200S of 2025 – Reviewed and Top Rated
2,498 Reviews Scanned
Rank No. #1
Infinity REF1200S Reference 12 Inch Low Profile Subwoofer with SSI (Selectable Smart Impedance)
  • With polypropylene woofer cones, this subwoofer delivers exceptional bass response, achieving frequencies as low as 27Hz.
  • Its proprietary SSITM (Selectable Smart Impedance) allows users to easily switch between 2 ohm and 4 ohm loads for greater flexibility.
  • This 12” shallow mount subwoofer has a power handling capability of 250W RMS and peaks at 1000W, ensuring powerful audio performance.
Rank No. #2
Infinity Reference REF1200S 12 Shallow Mount Subwoofer, Black
  • REF1200S - Infinity 12" 250W RMS Shallow Mount SVC Reference Series Subwoofer
  • Peak: 1000 watts | RMS: 250 watts
  • Overall Diameter: 12.25"
  • Cutout Diameter: 11.125"
  • Top-mount depth: 3.25"
Rank No. #3
Infinity REF1000S 800W 10" Reference Series Shallow Mount Single Voice Coil Selectable Smart Impedancea,, Car Subwoofer
  • Peak Power: 800W
  • RMS Power: 200W